هفت قانون مستاجر و مالک توسط وکیل املاک منتشر شد!

امروزه به دلیل تورم سنگین و گرانی اغلب افراد توان خرید خانه را ندارند و مجبور به اجاره نشینی هستند، از این رو توجه به هفت قانون مستاجر و مالک که توسط وکیل املاک منتشر شده است، می‌ تواند بسیار مفید و کارآمد واقع شوند. نکات حقوقی مختلف و قوانین متعددی درباره قرارداد اجاره وجود دارد که هر موجر و مستاجری باید از آنها اطلاع کافی را داشته باشد تا دچار مشکلات حقوقی بعدی نشوند.

در این مطلب قصد داریم به بررسی هفت قانون مستاجر و مالک که توسط وکیل املاک نسیم سلطانی حسینی منتشر شده است بپردازیم.

pojnvnoi45jyoi45jyoi5jge5igvjh 300x200 هفت قانون مستاجر و مالک توسط وکیل املاک منتشر شد!

قرارداد اجاره

قرارداد اجاره قراردادی می‌ باشد که در آن فردی به عنوان موجر ملک خود را به فرد دیگری به عنوان مستاجر برای مدت معین و در ازای اجاره بهای مشخصی واگذار می‌ کند. در قرارداد اجاره مانند قراردادهای دیگر قوانین و بندهای مختلفی ذکر می‌ شود که طرفین باید به آنها پایبند باشند و با قبول نمودن این موارد اجاره نامه معتبر است.

برای مثال در قرارداد اجاره ذکر می‌ شود که موجر باید مالک خانه یا آپارتمان و یا مغازه باشد و کسی غیر از مالک یا وکیل او نمی‌ تواند ملکی را به اجاره دهد. یا مدت اجاره باید مشخص باشد وگرنه آن قرارداد باطل می‌ باشد. در صورتی که موجر و مستاجر به توافق درباره مفاد قرارداد برسند، طبق قانون باید آن را به صورت کتبی تنظیم و ثبت نمایند و دو نفر شاهد هم زیر آن را امضا کنند و مضافا در دو نسخه تنظیم شود تا بتوانند از امتیازات قانون روابط موجر و مستاجر سال 76 بهره مند شوند . نحوه نوشتن قرارداد اجاره مانند نحوه نوشتن قرارداد مشارکت مدنی دارای بندهای مختلفی می‌ باشد که طرفین باید به دقت آنها را مطالعه نمایند و با علم به آنها توافق نموده و قرارداد را امضا کنند.

بیشتر بخوانید:  تم تولد تک شاخ یکی از تم های تولد دخترانه زیبا

در قراردادهای بزرگ و مهم اجاره همراه داشتن یک وکیل املاک می‌ تواند کمک‌ های فراوانی به شما بکند و از بروز مشکلات حقوقی زیادی در آینده جلوگیری نماید. وکیل املاک با اشراف کامل به قوانین، تبصره‌ ها و داشتن اطلاعات لازم در این زمینه، راهنمایی‌ های لازم را به شما می‌ دهد. در صورتی که به یک وکیل پایه یک با تجربه و معتبر نیاز داشته باشید، می‌ توانید به وب سایت حقوقی وکیل املاک نسیم سلطانی به آدرس اینترنتی lawyerlaw.ir مراجعه نمایید و از مشاوره‌ ها و کمک‌ های آن استفاده کنید.

relkgvj5eionyu4e54oiyj5 300x225 هفت قانون مستاجر و مالک توسط وکیل املاک منتشر شد!

مهمترین قوانین در قرارداد اجاره

قوانین و مفاد مختلفی در قرارداد اجاره وجود دارند که طرفین قرارداد با توجه به آنها با یکدیگر به توافق می‌ رسند. از مهمترین این قوانین می‌ توان به هفت قانون مستاجر و مالک که توسط وکیل املاک نسیم سلطانی منتشر شده است نام برد که به شرح زیر می‌ باشند:

1- پرداخت هزینه های خانه اجاره ای

مطابق با قانون، تعمیرات و کلیه مخارجی که در عین مستاجره برای استفاده از آن لازم باشد به عهده مالک یا موجر است. برای مثال تعمیراتی مانند تعمیر آسانسور، تعمیر سقف خانه که بر اثر باران یا نامناسب بودن ایزوگام تخریب شده و از این قبیل مشکلات بر عهده مالک می‌ باشد.

اما پرداخت هزینه‌ های تعمیراتی که به خود عین ملک اجاره‌ ای ربطی پیدا نمی‌ کند مانند خراب شدن شیرآلات، لامپ‌ ها و … در حین اجاره به عهده مستاجر است. همچنین اگر در ابتدای امر مستاجر ملک را بازدید نماید و متوجه خرابی‌ هایی شود می‌ تواند از مالک بخواهد آنها را تعمیر نموده و سپس تحویل دهد.

بیشتر بخوانید:  راهنمای گردشگری به عمان

2- تلف شدن واحد اجاره ای

طبق ماده 483 قانون مدنی در صورتی که در مدت اجاره عین ملک اجاره‌ ای در اثر حوادثی مانند زلزله خراب شود و یا به اصطلاح تلف گردد، قرارداد منحل شده و مستاجر می‌ تواند اجاره را پرداخت نکند و با پس گرفتن مبلغ ودیعه خود ملکی دیگر را اجاره نماید.

البته در صورت توافق طرفین و پرداخت هزینه‌ های تعمیر توسط مالک، مستاجر می‌ تواند همچنان در آن محل حضور داشته باشد و قرارداد ادامه پیدا کند.

3- عیب در مال اجاره ای

طبق ماده 478 اگر عین اجاره ایراد و عیبی داشته باشد، مستاجر می‌ تواند قرارداد را فسخ نماید. اما اگر موجر این عیب را به نحوی که به مستأجر ضرری نرسد، تعمیر و برطرف نماید، دیگر مستاجر حقی مبنی بر فسخ قرارداد نخواهد داشت.

4- فوت مستاجر یا موجر

از آنجایی که قرارداد اجاره عقدی لازم محسوب می‌ شود با فوت هر کدام از طرفین، قرارداد منحل نشده و تا پایان زمان خود برقرار است؛ مگر اینکه در قرارداد ذکر گردد که در صورت فوت طرفین اجاره نامه باطل می‌ شود. همچنین در صورت فوت یکی از طرفین قرارداد تا انتهای مدت زمان معین شده با وراث وی ادامه پیدا خواهد کرد.

erltkv4509yjui450yi 300x169 هفت قانون مستاجر و مالک توسط وکیل املاک منتشر شد!

5- انجام تزیینات و کارهای اضافی در ملک اجاره ای

در صورتی که مستاجر بدون اجازه مالک در ملک اجاره‌ ای تغییراتی انجام دهد، نمی‌ تواند هزینه آنها را مطالبه کند. همچنین موجر می‌ تواند در صورت مشاهده تغییرات بدون اجازه، قرارداد را باطل نماید.

6- وارد شدن خسارت به ملک اجاره ای

در صورتی که مستاجر عمدا و یا سهوا خساراتی به ملک وارد نماید، باید با هزینه خویش آن را تعمیر نماید و یا مبلغ لازم را به موجر پرداخت نماید. برای مثال اگر مستاجر باعث تخریب بخش‌ هایی از ملک مانند دیوارها، شیشه‌ ها و … شود، در هنگام تحویل ملک اجاره‌ ای به موجر باید آنها را مانند روز اول تعمیر و یا هزینه را پرداخت کند.

بیشتر بخوانید:  خرید دوربین مداربسته بیسم بر روی موبایل irancctv.center

اگر مستاجر از تعمیر و یا پرداخت هزینه خسارت خودداری کند، موجر می‌ تواند برای تخلیه و دریافت خسارت به مراجع قانونی مراجعه نماید و دادگاه حق استفاده از مبلغ ودیعه برای جبران خسارات را به مالک خواهد داد.

7- فسخ قرارداد اجاره

در صورتی که مستاجر ملک مورد اجاره را تغییر کاربری دهد و یا از آن محل برای اعمال غیرقانونی استفاده کند، مالک می‌ تواند قرارداد اجاره را فسخ نماید. در صورتی که مالک از اعلام عیب‌ های ملک خود به مستاجر خودداری کند، مستاجر می‌ تواند قرارداد را فسخ نماید. برای مثال مالک به مستاجر اعلام می‌ کند که ملک مورد اجاره 200 متر می‌ باشد اما مستاجر متوجه شود که متراژ آن کمتر است؛ در این صورت می‌ تواند با مراجعه به دادگاه قرارداد را فسخ نماید.

همچنین در صورتی که طرفین قرارداد با یکدیگر در مورد فسخ قرارداد توافق داشته باشند، می‌ توانند قرارداد را فسخ کنند که این عمل را اقاله می‌گویند.

وکیل املاک نسیم سلطانی

برای اطلاع از قوانین دیگر و دریافت مشاوره‌ های لازم در زمینه قرارداد مشارکت و یا موضوعات دیگر حقوقی و قضایی، می‌ توانید به وب سایت حقوقی وکیل املاک نسیم سلطانی به نشانی اینترنتی lawyerlaw.ir  مراجعه نمایید. این مجموعه تمام تلاش خود را در زمینه های مختلف حقوقی کرده است که در دعاوی مختلف در سریعترین زمان بهترین نتیجه را بگیرند.

مطلب پیشنهادی

تم تولد تک شاخ یکی از تم های تولد دخترانه زیبا

تم تولد تک شاخ یکی از تم های تولد دخترانه است برای تهیه تم تولد …